You are here

Competing Teams

NI ARC 2012

 

COMPETING TEAMS

We are pleased to announce the selected teams from top universities in Australia and New Zealand that will be participating in the 2012 NI Autonomous Robotics Competition!

Congratulations and good luck to all the teams!

 

Auckland University of Technology
Team Name: AUT
Supervisor: Dr. John Collins, Supervisor, Auckland University of Technology School of Engineering
University of Canterbury
Team Name: Norman 2.0
Supervisor: Dr Wenhui Wang, Senior Lecturer, University of Canterbury
University of Canterbury
Team Name: CUBE
Supervisor: Dr. Allan McInnes, Senior Lecturer, University of Canterbury
Curtin University
Team Name: Crocs (Curtin Robotics Club)
Supervisor: Dr Cesar Ortega-Sanchez, Senior Lecturer, Curtin University
Griffith University
Team Name: Hans Gruebot
Supervisor: Mr Sean Reynolds Massey-Reed, Technical Officer, Griffith School of Engineering
Griffith University
Team Name: Quicksilver
Supervisor: Ljubo Vlacic, Professor, Griffith School of Engineering
Macquarie University
Team Name: Let Marketing Handle it
Supervisor: Mike Heimlich, Associate Professor, Macquarie University Faculty of Science
Massey University
Team Name: Massey Rams
Supervisor: Dr. Gourab Sen Gupta, Senior Lecturer, School of Engineering and Advanced Technology, Massey University
University of Newcastle
Team Name: UON_NIARC
Supervisor: Peter Turner, Laboratory Manager, School of Electrical Engineering and Computer Science, University of Newcastle
Queensland University of Technology
Team Name: The QUT Robotics Club
Supervisor: Peter Corke, Professor of Robotics and Control Science and Engineering Faculty, Electrical Engineering, Computer Science, Robotics and Aerospace Systems
Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT)
Team Name: RMIT Hellen
Supervisor: Dr. Glen Mathews, RMIT
Swinburne University of Technology
Team Name: Team SUAVE
Supervisor: Dr. Zhenwei Cao, Faculty of Engineering and Social Sciences, Swinburne University of Technology
Swinburne University of Technology
Team Name: SWINS
Supervisor: Dr. Zhenwei Cao, Faculty of Engineering and Social Sciences, Swinburne University of Technology
NSW Western Sydney Institute of TAFE – Mt Druitt College
Team Name: Total Automation For Excellence (TAFE)
Supervisor: James Kok, TAFE NSW
The University of South Australia
Team Name: Team UniSA
Supervisor: Dr. Russell Brinkworth, Senior Lecturer, School of Electrical and Information Engineering, University of South Australia
The University of New South Wales
Team Name: Team UNSW
Supervisor: Dr. Ray Eaton, Director of Academic Studies, School of Electrical Engineering & Telecommunications UNSW
University of Auckland
Team Name: Short Circuit
Supervisor: Bernard Guillemen, Senior Lecturer, Department of Electrical and Computer Engineering
University of Tasmania
Team Name: Emperor
Supervisor: Dr. Tim Gale, Lecturer, School of Engineering University of Tasmania

University of Technology Sydney
Team Name: UTS Robotics Society Team 2
Supervisor: Dr. Sarath Kodagoda, Senior Lecturer, Faculty of Engineering, UTS

University of Technology Sydney
Team Name: UTS Robotics Society Team 1
Supervisor: Dr. Sarath Kodagoda, Senior Lecturer, Faculty of Engineering, UTS
Victoria University of Wellington
Team Name: Nwbbot
Supervisor: Dr. Will Browne, Senior Lecturer, School of Engineering and Computer Science
Victoria University of Wellington
Team Name: Pwnbot
Supervisor: Dr. Will Browne, Senior Lecturer, School of Engineering and Computer Science
 University of Wollongong
Team Name: UoW Robotics Team
Supervisor: Nathan Larkin, UoW

Charles Darwin University
Team Name: TBC
Supervisor: Peter Shaw, Senior Lecturer, Charles Darwin University

   

 

    >>>Return to NI 2012 Autonomous Robotics Competition Home

    Connect with us:  

    FacebookLike us on Facebook 
     

    twitterFollow us on Twitter!


    Youtube
    Subscribe 
    to our Youtube page